English Polski
 

Blog

Tagi

ciekawe badania ciekawe historie design thinking efektywne przywództwo efektywny zespół gry szkoleniowe komunikacja konferencje materiały dla trenera myślenie strategiczne proces uczenia się role zespołowe Belbina team building współpraca i zaufanie wyjazdy integracyjne zarządzanie przez cele

5 najlepszych książek o strategii

Podczas tworzenia szkolenia Myślenie Strategiczne oraz projektowania gier strategicznych (gra Strategia, Thinkin on the edge) mieliśmy okazje zapoznać się z  dużą liczbą książek na temat strategii. Literatura z tego zakresu jest bardzo bogata i pozwala spojrzeć na zagadnienie z wielu stron. Teoria gier, teoria podejmowania decyzji, teoria chaosu, marketing, wojskowość, zarządzanie, to tylko kilka tematów, przez pryzmat których możemy patrzeć na strategię. Chciałbym przedstawić pięć książek, które najbardziej wpłynęły na mój sposób myślenia o strategii i według mnie są najciekawsze. Prezentowane książki zostały specjalnie dobrane tak, aby przedstawiały temat z różnych perspektyw.

Learning to Think Strategically

http://www.amazon.com/Learning-Think-Strategically-New-Frontiers/dp/0750678798
Learning to Think Strategically
Ta  książka pozwoliła mi uporządkować wiedzę na temat myślenia strategicznego. Zdecydowanie polecam, by od niej zacząć studiowanie tego tematu. Porusza ona wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące uczenia się myślenia strategicznego. Czyta się ją bardzo łatwo, gdyż jest napisana klarownym i prostym językiem.

Sztuka podejmowania decyzji – Dlaczego mądrzy ludzie dokonują złych wyborów

http://onepress.pl/ksiazki/sztuka-podejmowania-decyzji-dlaczego-madrzy-ludzie-dokonuja-zlych-wyborow-gary-klein,szpode.htm
Sztuka podejmowania decyzji
Pod tym sprytnym marketingowo tytułem kryje się spora doza solidnej naukowej wiedzy. Gary Klein stworzył tę książkę na podstawie badań, które przeprowadził dla USArmy. Autor opisuje jak powinny być podejmowane decyzje w dynamicznie zmieniających się sytuacjach, przy braku wszystkich istotnych informacji i pod presją czasu. W książce zawarte jest wiele naprawdę ciekawych case’ów.

Harvard Business Review – Doskonalenie strategii

http://onepress.pl/ksiazki/harvard-business-review-doskonalenie-strategii-harvard-business-school-press,dostra.htm
Doskonalenie strategii
Ta książka jest zbiorem artykułów, które ukazały się w prestiżowym piśmie „Harvard Business Review”. Mamy w niej do czynienia z typowo biznesowym podejściem do problemu strategii. Artykuły te poruszają dość szeroką tematykę i jest w nich zamieszczonych wiele ciekawych case study.

Thinking Strategically

http://www.amazon.com/Thinking-Strategically-Pocket-Harvard-Business/dp/1422129713
Thinking Strategically
Jest to krótka książeczka podzielona na dwie części. W pierwszej zostały opisane podstawy myślenia strategicznego. Tej części nie polecam – jest napisana bardzo pobieżnie i niezbyt ciekawie. Druga cześć książki zawiera porady i narzędzia (Tips & Tools) dotyczące myślenia strategicznego. Ten fragment jest wartościowy i dlatego o tej książce w ogóle wspominam. Szczególnie ciekawe są narzędzia służące ocenie umiejętności myślenia strategicznego.

Understanding Sun Tzu on the Art of War

http://www.amazon.com/Understanding-Sun-Tzu-Art-War/dp/0972291407
Understanding Sun Tzu
Jest to jedna z wielu książek odnoszących się do “Sztuki wojny” Sun Tzu. Jednak to właśnie tę uważam za najbardziej wartą przeczytania. Jest napisana w prosty, inspirujący sposób. Pobudza do myślenia i nie skupia się tylko na jednym temacie. Jest to książka w pewnym sensie filozoficzna i daleko odbiega od pozycji w stylu „Strategia dla żółtodziobów”.

Tagi: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>