English Polski
 

Blog

Tagi

ciekawe badania ciekawe historie design thinking efektywne przywództwo efektywny zespół gry szkoleniowe komunikacja konferencje materiały dla trenera myślenie strategiczne proces uczenia się role zespołowe Belbina team building współpraca i zaufanie wyjazdy integracyjne zarządzanie przez cele

Teoria ról zespołowych – Dr Meredith Belbin

Nasza firma od początku swojego istnienia zajmuje się wzmacnianiem zespołów przy zastosowaniu teorii ról zespołowych dr Mereditha Belbina. Dlatego postanowiliśmy przygotować kilka artykułów,  które mogą przybliżyć ten temat zainteresowanym.

Teoria ról zespołowych dr Mereditha Belbina pomaga stworzyć zespół, który zna swoje zalety i jednocześnie jest świadomy obszarów wymagających dopracowania. Dr M. Belbin udowadnia, że nie każdy musi być supermanem. Wręcz przeciwnie, za pomocą swojej teorii pokazuje nam, że wszyscy posiadają role zespołowe, które wiążą się zarówno z mocnymi, jak i słabymi stronami. Założenia teorii oparte są na wieloletnich badaniach prowadzonych na realnych zespołach. Z naszego doświadczenia wynika, że Teoria ról zespołowych ma wyjątkową skuteczność w praktyce.  Teoria ról zespołowych jest bardzo przydatna zarówno na poziomie zespołowym, jak również indywidualnym.

Najważniejszym aspektem w budowaniu efektywnego zespołu jest wzajemne dopasowanie jego członków. Wymaga to rozpoznania ról zespołowych, które dr Meredith Belbin zdefiniował jako „tendencja do zachowania, współpracy i kontaktów z innymi w określony sposób.” Nasza firma podczas szkoleń pomaga uczestnikom w rozpoznaniu ich ról i budowaniu zespołu zbalansowanego, czyli takiego, który jest najbardziej efektywny.

Wiedza na temat ról zespołowych jest bardzo pomocna przy planowaniu kariery. Dostarcza wyraźny obraz własnej osoby i umożliwia dobieranie stanowisk zgodnych z potencjałem wynikającym z roli. Gdy dana osoba zna swoje atuty, może zajmować się podczas realizacji projektów tym, co robi najlepiej. Wiedza na temat ról zespołowych przynosi pracownikom satysfakcję i poczucie realizowania się w pracy.

Zapraszamy  do czytania naszych artykułów, część z nich będzie poświęcona przybliżeniu teorii i możliwości jej wykorzystania. Z drugiej strony będą artykuły, w których przedstawimy role zespołowe znanych osobistości i pokażemy, jak ich dobrze wykorzystane role pomogły im osiągnąć sukces.

 

Tagi: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>