Przekopując się przez Internet można znaleźć w nim wiele darmowych gier szkoleniowych. Większość z nich charakteryzuje prostota – są krótkie, niezbyt skomplikowane oraz nie wymagają szczególnych umiejętności trenerskich od osób prowadzących. Rolą takich gier najczęściej jest rozruszanie i zintegrowanie uczestników szkolenia. Minusem tego typu zajęć jest to, że nie posiadają zbyt dużej wartości merytorycznej, nie wnoszą ze sobą żadnej usystematyzowanej wiedzy i nie można na nich oprzeć całego szkolenia.
W naszej firmie zajmujemy się tworzeniem gier, które są trochę bardziej skomplikowane, ale dzięki temu mocno wzmacniają merytoryczną stronę szkolenia. Przykładamy dużą wagę, aby podczas naszych projektów zachodziły określone procesy w grupie, ważne jest dla nas również to, aby dostarczyć uczestnikom wiedzy na temat ich samych oraz zespołu. Nasze gry dostarczają istotnych informacji, ale również integrują i motywują uczestników do działania.
Ogólnodostępne darmowe gry pomimo że nie niosą ze sobą wyjątkowych wartości mogą być użyteczne w pewnych przypadkach. Głównie wtedy, gdy trzeba w krótkim czasie za pomocą niewielkich środków nieco ośmielić i zintegrować grupę. W związku z tym prezentujemy spis darmowych gier, które naszym zdaniem są godne polecenia i mogą zaciekawić osoby szukające właśnie krótkich gier rozgrzewkowych. Opisujemy też kilka gier bardziej zaawansowanych, które są proste, ale pozwalają obserwować jakieś konkretne umiejętności.
http://blog.trainerswarehouse.com/?p=1481
Autorka bloga przedstawia zbiór gier typu „Ice breaking”. Wszystkie przedstawione propozycje charakteryzują się tym, że nie wymagają żadnych czasochłonnych przygotowań. Do realizacji większości zadań wystarczy zaledwie parę kartek i długopisów!
http://www.thiagi.com/games.html
Firma Thiagi zajmuje się tworzeniem gier szkoleniowych, a na ich stronie można znaleźć ponad 300 różnych propozycji darmowych gier. Od tych wzmacniających kreatywność jak „Double Negatives” po takie, które pomagają uczestnikom poznać się lepiej, jak w przypadku „Negotiation Mapping”.
http://www.masystem.com/o.o.i.s/1365
Pod tym linkiem kryje się „Beergame”, czyli gra piwna, która została stworzona w latach 60-tych i od tego czasu grają w nią zarówno studenci, jak i szefowie dużych przedsiębiorstw. Tę grę można wykorzystać przede wszystkim do szkolenia umiejętności związanych z myśleniem systemowym.
http://www.innovativeteambuilding.co.uk/free-team-building-activities.htm
Na stronie Innovative Team Building można znaleźć propozycje wielu gier, które zostały uporządkowane według następujących tematów: team building, gry dla nowego zespołu, gry motywacyjne, gry komunikacyjne, gry budujące zaufanie oraz zarządzanie zmianą.
http://www.nwlink.com/~donclark/leader/icebreak.html
Na powyższej stronie zostały zamieszczone gry z podziałem na takie, które są przeznaczone na rozpoczęcie szkolenia, zakończenie go oraz gry motywacyjne. Można tam znaleźć propozycje zadań, które umożliwiają lepsze poznanie się członków grupy i zachęcają uczestników do opowiedzenia innym o sobie.
http://www.huddle.com/blog/team-building-activities/
Pod tym linkiem kryje się dziesięć prostych gier pomagających w poprawie komunikacji w zespole oraz w nauce technik rozwiązywania problemów. Do przeprowadzenia większości z nich wystarczy niecałe 30 minut.
Na tej stronie zostało umieszczonych piętnaście propozycji na to jak polepszyć integrację grupy w miejscu pracy, sprawić by pracownicy poznali się lepiej, a atmosfera panująca wokół nich była bardziej przyjazna.
© Discover Team - Szkolenia menedżerskie, gry biznesowe oraz spotkania integracyjne dla firm - www.discoverteam.pl
Projekt i realizacja - Crafton