English Polski
 

Blog

Tagi

ciekawe badania ciekawe historie design thinking efektywne przywództwo efektywny zespół gry szkoleniowe komunikacja konferencje materiały dla trenera myślenie strategiczne proces uczenia się role zespołowe Belbina team building współpraca i zaufanie wyjazdy integracyjne zarządzanie przez cele

Zespół niezbalansowany

 

Sytuacja, w której zespół jest w pełni zbalansowany nie zdarza się często. Dlatego też, gdy zespół stwierdzi brak równowagi ról, powinien podjąć działania dostosowane do stwierdzonego braku równowagi. Słabości mogą być wyrównane samowiedzą. Na przykład, gdy zespół odkrywa że brakuje mu Kreatora, musi to skompensować. W takim przypadku nad kreatywnymi pomysłami powinien pracować cały zespół. Role Kreatora może także próbować przejąć Poszukiwacz Źródeł, który też charakteryzuje się dużą dozą kreatywności.

Zespół niezbalansowany:

Naturalne jest to, że dobierając sobie ludzi do zespołu – wybieramy ludzi podobnych do nas samych. Wydaje nam się, że dzięki temu, będzie nam się dobrze współpracowało. Prowadzi to jednak do powstania zespołów homogenicznych. Jeśli w zespole są takie same role, to jest to zespół niezbalansowany. W takim zespole wszyscy mają takie same lub podobne słabe strony, co powoduje, że słabości te przeniosą się na poziom działania zespołu. W tym układzie wszyscy mają takie same silne strony, dlatego też będą raczej rywalizować, niż współpracować ze sobą, nie ma możliwości uzupełniania się.

W zespołach, w których osoby wykonują tę samą pracę, niektóre role będą przeważać. Na przykład w zespołach pracujących w banku przeważają Implementerzy i Perfekcjoniści. W zespołach badawczych przeważają Kreatorzy i Specjaliści, a także Implementerzy, gdyż w tego typu pracy trzeba wykonywać wiele powtarzających się eksperymentów. W zespołach zajmujących się konsultingiem w obszarze zarządzania i biznesu przeważają Lokomotywy. Wszystkie te zespoły są zespołami niezbalansowanymi, co powoduje, że wpadają w pułapkę nieefektywności, gdy muszą razem rozwiązać jakiś problem. Kiedy stwierdzimy, że nasz zespół jest niezbalansowany, trzeba podjąć strategie, które skompensują dostrzeżone problemy.

Jak wykorzystać teorię ról Belbina w swoim zespole

Teorię ról zespołowych Belbina można wykorzystać na wiele sposobów. Ważną umiejętnością jest analizowanie swojego zespołu, aby wzmacniać jego silne strony i łagodzić słabości.

Dojrzały zespół wie, gdzie jest jego siła, a gdzie są słabości. Miarą dojrzałości na poziomie indywidualnym, jak i zespołowym jest jednak umiejętność wprowadzenia działań zmierzających do skorygowania dostrzeżonych słabych stron.

Tagi: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>