English Polski
 

Blog

Tagi

ciekawe badania ciekawe historie design thinking efektywne przywództwo efektywny zespół gry szkoleniowe komunikacja konferencje materiały dla trenera myślenie strategiczne proces uczenia się role zespołowe Belbina team building współpraca i zaufanie wyjazdy integracyjne zarządzanie przez cele

Współpraca i efektywność zespołu.

Podstawą każdej pracy zespołowej jest jasne zdefiniowanie celów i zadań. Ważne jest także ustalenie tego, za co w danym projekcie jest odpowiedzialna każda osoba. Okazuje się jednak, że jasne ustalenie odpowiedzialności i celów nie gwarantuje powstania dobrze współpracującego i efektywnego zespołu. Kluczowym czynnikiem w budowaniu współpracy i efektywności jest bowiem wzajemne dopasowanie członków zespołu. Problemy wzajemnego dopasowania są trudniejsze niż problemy z kompetencjami technicznymi. Wymaga to poznania ról zespołowych, które opisują w jaki sposób każda osoba wchodzi w interakcje z innymi osobami. Każdy potrzebuje równowagi w zakresie ról zespołowych i funkcjonalnych w zależności od celów i zadań zespołu. W przypadku budowania zespołu, który ma rozwiązywać jakikolwiek problem, trzeba zadbać, aby zespół był mieszanką wszystkich ról zespołowych. Cały proces rozwiązywania problemu wymaga utworzenia zespołu zbalansowanego pod względem ról zespołowych.

Aby zbudować zespół zbalansowany, trzeba wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Występowanie lidera o profilu Koordynatora. Lider o takiej roli zespołowej ma naturalną umiejętność poprowadzenia zespołu przez proces rozwiązywania problemu. Osiąga cele przez najlepsze wykorzystanie potencjału każdej osoby z zespołu. Rozpoznaje siłę i słabości zespołu. Dobrze deleguje zadania, kieruje zespołem przez konsultacje i konsensus.
  • Występowanie w zespole jednego Kreatora. Kreator tworzy nowe, kreatywne koncepcje. Jest niezbędny przy inicjowaniu nowych projektów lub wtedy, gdy pojawiają się problemy przy ich realizacji.
  • Występowanie Poszukiwacza Źródeł, który bada wydarzenia, koncepcje i zasoby spoza zespołu, co wzmacnia kreatywność w zespole.
  • Występowanie w zespole Ewaluatora, który szacuje pomysły i sugestie innych, ułatwia podjęcie prawidłowych decyzji, dostrzega możliwe komplikacje wypracowanych rozwiązań.
  • Występowanie osoby o roli wykonawczej, czyli Implementera, który przekłada koncepcje i pomysły na praktyczne rozwiązania, a także dobrze organizuje pracę.
  • Występowanie lidera odpowiedzialnego za osiąganie celów, czyli Lokomotywy, który swoją energią i odwagą pokonuje przeszkody i stymuluje zespół do znalezienia najlepszych rozwiązań.
  • Występowanie w zespole osoby o roli Duszy Zespołu, która harmonizuje współpracę różnych osób w zespole i poprawia komunikację w zespole.
  • Występowanie w zespole Perfekcjonisty, który dba o wysokie standardy pracy.
  • Występowanie w zespole Specjalisty, który dostarcza profesjonalną wiedzę, specjalistyczne umiejętności i doświadczenie.

 

Oczywiście, każda osoba może posiadać dwie silne naturalne role, co powoduje, że nawet zespół czteroosobowy może być zespołem zbalansowanym, czyli posiadającym komplet ról.

 

Tagi: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>