English Polski
 

Blog

Tagi

ciekawe badania ciekawe historie design thinking efektywne przywództwo efektywny zespół gry szkoleniowe komunikacja konferencje materiały dla trenera myślenie strategiczne proces uczenia się role zespołowe Belbina team building współpraca i zaufanie wyjazdy integracyjne zarządzanie przez cele

Spraw, aby stres stał się twoim sprzymierzeńcem

Iwan Pawłow – człowiek, który badał odruchy warunkowe u psów był również jednym z pierwszych naukowców, który odkrył negatywny wpływ stresu na proces uczenia się. W 1924 roku, podczas wielkiej powodzi w Leningradzie poziom wody gwałtownie wzrósł w jego laboratorium. Przerażone psy Pawłowa były uwięzione w klatkach i starały się przetrwać pływając z nosami wystającymi powyżej poziomu wody. Po tym jak zwierzęta zostały uratowane, Pawłow odkrył, że przez silny stres związany z powodzią psy przestały reagować na bodźce, tak jak to robiły wcześniej, po prostu zapomniały tego czego je nauczył.

Najnowsze badania potwierdzają odkrycia Pawłowa. Ponad 125 badań przeprowadzonych na około 36.000 osób wykazało niezbicie, że im bardziej jesteśmy pod wpływem stresu, tym bardziej zostaje obniżona wydajność naszej pamięci. Zbyt silny stres paraliżuje nas i momentalnie sprawia, że nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału.

Istotna jest świadomość tego, iż możemy kontrolować stres, bowiem stres to nasza własna reakcja na bodziec. Jego poziom zależy od tego, jak widzimy rzeczywistość i jak odnosimy się do otaczających nas spraw. Zdaniem specjalistów, nastawienie wewnętrzne jest ważniejsze od zewnętrznych czynników stresogennych, gdyż to subiektywny odbiór rzeczywistości czyni ją stresującą lub nie.

Współczesne badania ukazują, że choć brzmi to absurdalnie, stres szkodzi nam tylko wtedy, gdy sami w tę szkodliwość wierzymy. Powinniśmy nauczyć się traktować stres jako coś pozytywnego, naturalną reakcję naszego organizmu, która pomaga nam przetrwać trudne chwile. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z fascynującego wystąpienia psycholog Kelly McGonigal.

 

Tagi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>