English Polski
 

Blog

Tagi

ciekawe badania ciekawe historie design thinking efektywne przywództwo efektywny zespół gry szkoleniowe komunikacja konferencje materiały dla trenera myślenie strategiczne proces uczenia się role zespołowe Belbina team building współpraca i zaufanie wyjazdy integracyjne zarządzanie przez cele

Projekt, w którym dzieci są lepsze od biznesmenów!

The Marshmallow Challenge” to niezwykle zabawne i pouczające ćwiczenie projektowe, które jest dla zespołów prostą i inspirującą lekcją współpracy, innowacyjności i kreatywności. Wyzwanie to zostało dotychczas zrealizowane przez dziesiątki tysięcy ludzi wielu profesji, między innymi dyrektorów finansowych, architektów, projektantów, prawników i wielu innych.

Zadanie jest proste: w 18 minut drużyny muszą zbudować jak najwyższą wolnostojącą konstrukcję z 20 nitek surowego spaghetti, jednego metra taśmy, jednego metra sznurka i jednego kawałka pianki, która musi znaleźć się na wierzchu konstrukcji.
Po zakończeniu zadania, przy porównaniu wyników zespołów zazwyczaj wychodzą zaskakujące rezultaty. Okazuje się, że w tym zadaniu studenci biznesu wypadają znacznie gorzej od… przedszkolaków! Dzieje się tak, gdyż dorośli mają inny styl pracy. Zazwyczaj dokładnie obmyślają plan działania, a potem go realizują. Na koniec wkładają piankę na górze, a gdy konstrukcja się przewraca nie mają czasu, by ją naprawić. Dzieci budują wiele prototypów, małe struktury, do których od razu przyczepiają na górze kawałek pianki. Przedszkolaki dostają natychmiastową informację zwrotną o tym, co działa, a co nie.

Poprzez zabawę i tworzenie prototypów, mogą natychmiast ulepszać swoje pomysły. Projektanci uznają ten rodzaj współpracy za istotę myślenia projektowego.
Polecamy obejrzeć prezentację TED „The Marshmallow Challenge”. Może ona posłużyć zarówno jako inspiracja odnośnie sposobów realizacji zadań, jak i narzędzie do wprawienia zespół w twórczy nastrój.

Tagi: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>