English Polski
 

Blog

Tagi

ciekawe badania ciekawe historie design thinking efektywne przywództwo efektywny zespół gry szkoleniowe komunikacja konferencje materiały dla trenera myślenie strategiczne proces uczenia się role zespołowe Belbina team building współpraca i zaufanie wyjazdy integracyjne zarządzanie przez cele

Co motywuje nas do pracy?

Większość z nas ma bardzo uproszczony obraz tego, dlaczego ludzie pracują. Kiedy myślimy o motywacji w pracy, zazwyczaj kojarzymy ją z wynagrodzeniem, ale w rzeczywistości powinniśmy wziąć pod uwagę wiele innych czynników. Okazuje się, że do pracy motywuje nas miedzy innymi uznanie innych ludzi, to czy widzimy sens w tym co robimy, a także to ile wysiłku w nią włożyliśmy.

 • Widząc owoce naszej pracy stajemy się bardziej produktywni
  W badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda, profesor psychologii Dan Ariely poprosił uczestników dwóch grup, aby zbudowali postaci z serii Lego Bionicle. W obydwu przypadkach, uczestnikom płacono coraz mniejsze kwoty za każdą kolejną postać:  3 dolary za pierwszą, 2,70 za następną, i tak dalej. Ale podczas gdy postaci jednej z grup były przechowywane pod stołem, aby zdemontować je po zakończeniu eksperymentu, postaci drugiej grupy były demontowane tuż po tym, jak zostawały ukończone. „To był niekończący się cykl ich budowy i naszego niszczenia na ich oczach”-  mówił Ariel. W rezultacie pierwsza grupa stworzyła jedenaście postaci, natomiast druga tylko siedem. Eksperyment ukazał jak możliwość obserwowania efektów swojej pracy, nawet na krótki czas, może znacząco wpłynąć na wydajność pracy.
 • Im trudniejszy jest projekt, tym bardziej jesteśmy dumni ze zrealizowania go
  W tym eksperymencie badacz rozdał studentom papier oraz instrukcję do wykonania figury orgiami. Po czasie przeznaczonym na realizację zadania zapytano tych, którzy stworzyli figury oraz osoby postronne, jak wiele by zapłacili za stworzone dzieła. W następnym badaniu studenci nie dostali instrukcji, w wyniku czego proces tworzenia był trudniejszy i powstały znacznie mniej estetyczne projekty. Rezultaty eksperymentu były dość zaskakujące. W pierwszym badaniu twórcy orgiami wycenili efekty swojej pracy pięciokrotnie wyżej niż osoby postronne. Ciekawostką jest fakt, że w drugim eksperymencie brak instrukcji spowodował pewną istotną różnicę:  twórcy wycenili swoje brzydsze i trudniejsze do wykonania wytwory jeszcze wyżej, niż te w pierwszym eksperymencie, podczas gdy bezstronni obserwatorzy wycenili je znacznie niżej. Wniosek? Nasza ocena pracy którą wykonaliśmy, jest ściśle powiązana z wysiłkiem, jaki w nią włożyliśmy.
 • Świadomość tego, że nasze postępowanie może pomóc innym wyzwala w nas motywację
  Psycholog Adam Grant z Uniwersytetu Michigan przeprowadził następujące badanie: w szpitalu, przy niektórych stanowiskach do mycia rąk umieścił tabliczki o treści: „Zachowanie higieny chroni cię przed chorobami”, a przy innych: „Zachowanie higieny chroni pacjentów przed chorobami”. Okazało się, że lekarze i pielęgniarki, którzy korzystali ze stanowisk, przy których widniały tabliczki wspominające dobro pacjentów, zużywali 45% więcej środków do mycia rąk. Wniosek jest taki, że pomaganie innym- wszystko to co nazywamy „prospołecznym zachowaniem”, motywuje nas.
 • Pozytywne reakcje na nasze umiejętności pomagają pokonywać przeszkody w działaniu
  W tym eksperymencie studenci z Uniwersytetu Harvarda wygłaszali prezentację przed eksperymentatorami, którzy reagowali w określony sposób w zależności od grupy: w pierwszej  przytakiwali i uśmiechali się, zaś w drugiej marszczyli brwi, krzyżowali ramiona i kręcili głowami. W rezultacie uczestnicy pierwszej grupy później odpowiedzieli na szereg trudnych pytań dużo dokładniej niż ci z grupy drugiej. To badanie ukazuje, że dobrze jest jeśli podchodzimy do sytuacji stresowej jako wyzwania, gdy zakładamy, że możemy poradzić sobie z zadaniem (tak jak to zrobiła pierwsza grupa), z drugiej strony, kiedy znajdujemy się w sytuacji zagrożenia, trudność zadania jest często przytłaczająca i możemy się zniechęcać (tak jak uczestnicy drugiej grupy). Jednak nie ulega wątpliwości, że jesteśmy lepiej zmotywowani i dużo łatwiej pokonujemy wyzwania, gdy spotykamy się z pozytywnymi reakcjami, co do swoich umiejętności.

Tagi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>